Resimli Kitaplarla Büyümenin Etkileri | Meraklı Tilki, Resimli öykü, hikaye, çocuk kitapları

Resimli Kitaplarla Büyümenin Etkileri

Kitaplı balonlar
.

 RESİMLİ KİTAPLARLA BÜYÜMENİN ETKİLERİ:

 Okuma alışkanlığı kazanılması resimli kitaplarla başlar. Yetişkin olduğumuzda bile, çocuklukta okuduğumuz resimli kitapların etkisini hissederiz. Çünkü resimli kitaplar sevgi ile hazırlanırlar ve bu sevgi hayat boyunca bize eşlik eder.

 Her yaştan okur resimli kitapların sayfalarında keyifle gezinebilir. Bu kitaplar çocuklar için, okuma dünyasına açılan bir kapı görevi görürler. Sizi dünyayı kucaklamaya davet eder ve resimlere yapılan bir keşif yolculuğu sunarlar. Hayal gücünü tetikleyerek, kendi hikayenizi düşünmeye sevk ederler.

.
Kitap okuyanlar
.

 Resimli kitaplar, ilk önce ebeveynler tarafından çocuklara sesli olarak okunurlar. Çocuklar bu okumaları dinlerken resimleriyle ilgilenir. Bu kitaplar, ebeveyn ve çocuk arasındaki bağın güçlenmesine önemli katkı sağlar. Okumayı öğrenen çocuklar bu kitapları kendileri de okuyup yeniden değerlendirir.
 Böylece resimli kitaplar, 5,10,50,100 kez okunabilir, sonra bir daha ve bir daha…

 OKUYAY PLATFORMU’nun ‘’ Resimli Kitaplarla Büyümek’’ broşüründe, resimli kitaplarla büyümenin etkileri çok güzel değerlendirilmiş ve 10 madde halinde sıralanmış:

 1.Resimli kitaplarda resim ve yazının birlikte bir öykü anlatması açısından çizerle yazarın rolü eşittir. Bu eşitlik çizerin bölümünü çocuğun, yazarın bölümünü ise ebeveynin okuduğu demokratik bir okuma süreci ve iş bölümü yaratır.
 2.Resimli kitaplarda çocuklar resimleri tekrar tekrar okuyarak öyküyü pek çok farklı biçimde yeniden kurabilir.
 3.Resimli kitaplar, küçük bir sanat galerisidir. Çocuklara sanatı tanıtır.
 4.Resimli kitaplar tematik olarak çok yönlüdür. Çocuklara her okumada yeni bir şey keşfetme fırsatı sunar.
 5.Resimli kitaplar çocukların zihinsel ve bilişsel meraklarını teşvik eder, sözcük dağarcıklarını genişletir.
 6.Resimli kitaplar disiplinler arası ilişkiyi ve eleştirel düşünceyi geliştirir.
 7.Resimli kitaplar çocukların yaratıcılığını, hayal gücünü harekete geçirip geliştirir. Dünyayı öğrenmek ve keşfetmek için yeni olanaklar sunar. Bu merak, okuma isteğinin artmasını sağlar.
 8.Resimli kitaplar okuma becerilerinin temel taşıdır.
 9.Resimli kitaplar çocukların edebiyatla tanışmalarını sağlar.
 10.Resimli kitaplar aile yaşamını teşvik eder, çünkü birlikte okumak güven duygusu yaratır ve bu çocukların en sevdiği ritüellerden biridir. Kuşaklar arasındaki bağı güçlendirir.

.
Okuyan çocuklar
.

 İşin sırrı çocuklara kitap okuyan bireyler olmamızda..

 Çocukların kitaplarla tanışması, kitaplara dokunması ne kadar erken olursa, okumaya ilgisi de o denli gelişecektir. Çocuklarımızı kitapçılara ve kütüphanelere götürelim!