IASSOS ANTİK KENTİ /KIYIKIŞLACIK | Meraklı Tilki, Resimli öykü, hikaye, çocuk kitapları

IASSOS ANTİK KENTİ /KIYIKIŞLACIK

İassos
İassos Kayıklar

MERAKLI TİLKİ’NİN İASSOS/KIYIKIŞLACIK GEZİSİ

.

 Meraklı Tilki, bayram tatilini fırsat bilip Kıyıkışlacık köyünü, orada bulunan İassos Antik Kenti’ni ve müzesini ziyaret etmek istedi. Balıkçı teknelerinin bulunduğu limanında kahve içerken; zeytin ve karabiber ağaçlarının bolca bulunduğu bu şirin sahil köyünde aldığı notları ve çektiği fotoğrafları sizler için derledi.

 İassos Antik Kenti, Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Kıyıkışlacık köyünde, bir yarımada üzerinde bulunuyor. Muğla il merkezine 92km, Milas ilçe merkezine ise 28 km uzaklıkta. Özel arabayla gelmediyseniz, Milas ilçesinden düzenli çalışan dolmuşlarla Kıyıkışlacık köyü’ne ulaşabilirsiniz.

 İassos Antik Kentinde 1960 yılından beri düzenli olarak kazılar yapılıyor. Bu kazılar sonucunda, antik kentteki en eski yerleşimin M.Ö.3000 yılının sonuna (Orta Tunç Çağı) uzandığı görülmüş.

 Kentin önemli yapıları olan Agora, Bouleuterion, Tiyatro, Akropol, Mozaikli Ev, Artemis Tapınağı da yarımada üzerinde yer alıyor. Agoranın bulunduğu alanda Tunç Çağı’na ait mezarlar ortaya çıkarılmış. Büyük sur, su kemerleri, mezarlar ve Balık pazarı olarak adlandırılan anıt mezar ise yarımadanın dışında kalıyor.

İassos Kayık
.
İassos 4
.

İASSOS BALIK PAZARI AÇIK HAVA MÜZESİ

 Halk arasında Balık Pazarı olarak bilinen bu yer, Roma Dönemi’ne ait bir anıt mezar. Yapı, payeler üzerindeki kemerlerde oluşan bir portiko ile sınırlanmış hemen hemen kare planlı bir alanın ortasında, basamaklı yüksek bir platform üzerinde yükselen, ön cephesi dört sütunlu bir tapınaktan oluşuyor. Mezar odası bu tapınağın zemininde yer almakta. 1993’te Kültür Bakanlığı tarafından restore edilen yapı, 1995’te Balık Pazarı Açık Hava Müzesi olarak ziyarete açılmış.

İassos 8
İassos 5
.
İassos 7
İassos 6
.
.

AGORA

 Şehrin önemli yapısı Agora kentin düzlük olan kısmında yer alıyor. Toplam açıklığı 107×87 metre. Zaman içinde dört girişe sahip olan şimdiki girişi Bizans Dönemi’ne ait. Bu alanda birden fazla döneme ait yapılar üst üste yer alıyor. Bu dönemler Erken Bronz Çağı I’den (MÖ 3300-3000) Geç Bizans (MS 1261-1453) Dönemine kadar uzanıyor.

 Agoranın ortasında çeşitli küçük kutsal yapılar ve sunaklar bulunuyor. Alanın dört tarafını çevreleyen portikolar (stoa) MS. 2. Yüzyıldan kalmış.

 Şehir surlarının inşası MÖ. 4. Yüzyıla tarihleniyor. Surlar 2 km. uzunluğunda. Tepenin güney yamaçlarında, doğal bir teras üzerinde diğerlerine göre çok daha gösterişli bir ev yer alıyor.

 MS. 2. yüzyıl’da inşa edilen bu yapı Hellenistik mimari öğelerini bünyesinde barındırıyor. Kentteki Nekropolis ise, MÖ. 2 yüzyılın ikinci yarısından MS. 4. yüzyıla kadar sürekli kullanım görmüş.

İassos 9
.
.

BATI LİMANINDAKİ KULE

 Meraklı Tilki limanda otururken, batı yönündeki denizin içinde yıkık görünümlü bir yapı fark etti. Günümüzde suyun altında kalmış iki paye, zamanında İassos’un batı limanını kapatıyordu. Bunlar dalga kıran değil, limana giriş çıkışı kontrol eden kulelerdi. Erken imparatorluk dönemine ait agora ile aynı yapı katındaydılar. Muhtemelen Orta Bizans döneminde de doğudaki küçük limana bir kule eklenmiş olmalıydı. İnşa tarihi, Bizans imparatorluğu’nun sıkıntılı bir dönemine, bu kıyıdaki savunma sisteminin denizden gelebilecek tehlikelere karşı güçlendirildiği 12.-13.yy olabilir. Öte yandan, Osmanlı denizcisi Piri Reis’in İassos’da II.Beyazıd tarafından 1481-1512 yılları arasında ‘’suni limanı’’ savunmak amacıyla yaptırttığını söylediği ‘’kule’’yi söz konusu yapı ile ilişkilendirenler de vardır.

İassos 13
.
İassos 1
İassos 2
.